NOWOŚCI: Anna Wasilewska - Oulipo, czyli recepta na życie bez końca | KIERMASZ W KSIĘGARNI LOKATOR | więcej


igoogle rss

ANKIETA

ZAKAZ PALENIA TYTONIU W KNAJPACH?
* 70% -- Tak
* 26% -- Nie
* 2% -- Obojętne
liczba głosów: 368
archiwum ankiet


OGLĄDALNOŚĆ

najczęściej odwiedzane w ub. miesiącu:
* Stanisław Rosiek (2172)
* (2080)
* Filmowe Koło Rosji (656)

najczęściej odwiedzane w całej historii:
* KASPAR HAUSER (39750)
* FRANCISZKA THEMERSON (38406)
* Filmowe Koło Rosji (37944)


forum
LOKATOR > MOSTOWA 1
2011-06-26


PIO
ŻYCIE BITWA MORSKA
2010-12-12


album
10 URODZINY KLUBU LOKATOR
2011-05-19


galeria
10 na 10 - Gregory Michenaud - Sąsiedzi
2011-06-01

mrówkojad
Mrówkojad, numer 52, styczeń 2011


księgarnia
KWIATKI
JERZY FRANCZAKlokator
Šina

oglądasz archiwalną wersję strony -- za 10 sek. nastąpi automatyczne przekierowane do aktualnego serwisu -> www.lokatormedia.pl.

jeśli chcesz kontynuować oglądanie archiwum, kliknij -> tutaj.

Norwida niechybne skonanie ze śmiechu

data: 2011-03-09 (środa) godz. 20:00 [wstep wolny]

kategoria: nowosciWłaściwie ta recenzja nigdy nie powinna powstać, bo pod żadnym pozorem nie powinnam wychodzić z domu w ten szarobury poniedziałkowy wieczór. Zły omen dał o sobie (i to aż nazbyt dotkliwie!) znać już w postaci awarii dwóch tramwajów, którymi próbowałam dotrzeć do celu. Zdeklarowaną fatalistką jednak (poza poniedziałkiem, oczywiście) nie jestem. Zresztą - nie takie rzeczy się zdarzają, kiedy grupa niepoprawnych zapaleńców wywołuje zjawisko w literackim kosmosie dramatycznym określane mianem "Nocy tysięcznej drugiej".


Po pierwsze - już po nazwiskach osób zaangażowanych w DRAMAfon, czyli cykliczne czytania dramatyczne, autorski projekt Borysa Grzegorza Romana, nie miałam najmniejszych wątpliwości, że trzeba rzucić wszystko i po prostu tam być. Zwykle oszczędzam czytelnika i daruję sobie podobne wyliczanie, bo jakaż jest przyjemność w czytaniu suchych nazwisk, za którymi w dodatku nic ciekawego nie stoi? Ale te wymienię, bo ich posiadacze w pełni na to zasługują: Marcin Kalisz, Wiktor Loga-Skarczewski, Dominik Nowak, Andrzej Popiel, Andrzej Rozmus, Marta Waldera. Po drugie - gdzie indziej można dziś zobaczyć sceniczne zmagania z Norwidem? Choćby chodziło tylko (i aż) o czytanie dramatu. Tak jak jeszcze za życia pisarza, tak i dziś - teatr boi się tego indywidualisty z ironicznym błyskiem w oku. Albo też zwyczajnie brakuje pomysłów na niebanalne realizacje. Gdyby nawet sięgnąć w przysypaną kurzem niepamięci historię teatru polskiego, to wielu nazwisk też się nie dogrzebiemy. Jako najważniejszych piewców Norwidowskiej dramaturgii trzeba wskazać na Williama Horzycę i Kazimierza Brauna, powołać się na Kazimierza Dejmka, i może jeszcze jakieś pojedyncze nazwiska, które nikomu - poza wąskim gronem znawców - nic właściwie nie mówią. Darujmy więc sobie historyczne wojaże, w końcu teatr - ta bodaj najbardziej śmiertelna ze wszystkich sztuk - żyje tu i teraz. Więc zamiast tupać nóżkami, że profanacja, że tak się nie obchodzi z wieszczem, przyjrzymy się lepiej temu "tu i teraz", czyli czytaniu "Nocy tysięcznej drugiej" wyreżyserowanemu przez Marcina Kalisza.

Agnieszka Dziedzic
Teatralia Kraków
8 marca 2011

czytaj dalej >>>

Autorski projekt Borysa Grzegorza Romana
DRAMAfon, czyli cykliczne czytania dramatyczne
Cyprian Kamil Norwid
"Noc tysiączna druga"
reżyseria: Marcin Kalisz
występują aktorzy Starego Teatru i Teatru im. J. Słowackiego:
Marta Waldera, Dominik Nowak, Andrzej Rozmus, Wiktor Loga-Skarczewski, Andrzej Popiel
czytanie odbyło się 24 stycznia 2011 r. w Klubie Lokator w Krakowie.

^^^ | dodaj komentarz | przeczytaj komentarze (0)

brak komentarzy


czas ladowania 0.0565s