NOWOŚCI: Anna Wasilewska - Oulipo, czyli recepta na życie bez końca | KIERMASZ W KSIĘGARNI LOKATOR | więcej


igoogle rss

ANKIETA

ZAKAZ PALENIA TYTONIU W KNAJPACH?
* 70% -- Tak
* 26% -- Nie
* 2% -- Obojętne
liczba głosów: 368
archiwum ankiet


OGLĄDALNOŚĆ

najczęściej odwiedzane w ub. miesiącu:
* Stanisław Rosiek (2172)
* (2080)
* Filmowe Koło Rosji (656)

najczęściej odwiedzane w całej historii:
* KASPAR HAUSER (39750)
* FRANCISZKA THEMERSON (38406)
* Filmowe Koło Rosji (37944)


forum
LOKATOR > MOSTOWA 1
2011-06-26


PIO
ŻYCIE BITWA MORSKA
2010-12-12


album
10 URODZINY KLUBU LOKATOR
2011-05-19


galeria
10 na 10 - Gregory Michenaud - Sąsiedzi
2011-06-01

mrówkojad
Mrówkojad, numer 52, styczeń 2011


księgarnia
KWIATKI
JERZY FRANCZAKlokator
ŁUKASZ ORBITOWSKI

oglądasz archiwalną wersję strony -- za 10 sek. nastąpi automatyczne przekierowane do aktualnego serwisu -> www.lokatormedia.pl.

jeśli chcesz kontynuować oglądanie archiwum, kliknij -> tutaj.

Łączę z Jerzym Franczakiem – relacja z e-spotkania

data: 2011-03-28 (poniedziałek) godz. 20:00 [wstep wolny]

kategoria: nowosciTym razem gościem Łącza na serwerze liternet.pl był Jerzy Franczak. Prozaik, eseista, poeta na emeryturze. Opublikował m.in. powieści: “Przymierzalnia” (HA!art, 2008), “Nieludzka komedia” (Wydawnictwo Literackie, 2009) i “Da capo” (Wydawnictwo Literackie, 2010).

Wkrótce ukaże się jego najnowsza powieść “NN”. Pisarz w trzech zdaniach zdradza niedoczytania pikantne szczegóły: “Człowiek bez imienia, leżący na ulicy, w środku śpiącego miasta. Troje przypadkowych przechodniów, eskortujących go na pogotowie i asystujących jego umieraniu. Trzy światy, trzy opowieści osnute wokół milczenia”.

Dlaczego właśnie Lokator? [Panna  Anna]

Bo lokal ten założył mój przyjaciel, więc zacząłem tam bywać, więc pojawili się inni, cała ferajna, a potem zacząłem tam pracować, i tak już zostało.

Jak rozpocząłeś współpracę z krakowskim “Mrówkojadem”? Publikujesz tam krótkie fragmenty prozy, które piszesz razem z Sonią. [Bartek Kościński]

“Mrówkojad” to jedna z wielu inicjatyw Pio [Piotra Kalińskiego], z którym przyjaźnię się od niepamiętnych czasów i współpracuję od lat. Nie było kwestii “zaczęcia współpracy”; raczej oczywista oczywistość, że po raz kolejny (jak np. w czasach “Nowego Wieku”) można razem zrobić coś fajnego. Kawałki, które tam publikowałem jako “Kwiatki”, ukażą się w wersji książkowej już niebawem (na wiosnę). Pisałem je sam! Sonia to moja kilkuletnia córka, która robiła za ilustratorkę.

Jesteś współtwórcą (razem z PIOtrem Kalińskim) książek artystycznych tzw. “bestlookerów”. Co to są te “bestlookery” i czy mają coś wspólnego z liberaturą? [Bartek Kościński]

Pojęcie bestlookera jest starsze od terminu “literatura”. Zawdzięczamy je Stefanowi Themersonowi, który w swoim wydawnictwie Gaberbocchus Press publikował książki nie tylko ciekawe, ale i piękne, tzn. będące same w sobie dziełami sztuki. Eksperyment liberacki to próba przesunięcia granic sztuki słowa (tak, aby obejmowała ona przestrzeń druku i typografię). Bestlooker to siostrzana próba wyzwolenia się z rynkowego terroru, który domaga się bestsellerów. Takie książeczki mają się podobać garstce dziwaków, z założenia nielicznej. W ramach Lokator Bestlooker Publishing z rzeczonym Pio publikujemy dziełka, w których słowa i obrazy dialogują ze sobą na różnych płaszczyznach i wedle rozmaitych, zmiennych zasad. To zupełnie inna praca, niż przygotowywanie książki dla Dużego Wydawnictwa, które – niezależnie od ambicji promowania ambitnej literatury – nastawione jest na zysk i działa pod znakiem bestsellera.

Nie myślisz wydać kolejnej książki z esejami? (podobnej do “Grawitacji”) [maciej gierszewski]

Myślę! Właśnie wydaję! Coś w tym stylu ukaże się za miesiąc, w dzień przesilenia wiosennego – jako “Kwiatki”; rzecz zaczyna się tam, gdzie skończyły się “Grawitacje”. Eseje to może nie są, raczej fragmenty, silva rerum, selva oscura… A nad esejami właściwymi – większymi i bardziej serio – właśnie siedzę.

DALEJ >>>

^^^ | dodaj komentarz | przeczytaj komentarze (0)

brak komentarzy


czas ladowania 0.0105s