NOWOŚCI: Anna Wasilewska - Oulipo, czyli recepta na życie bez końca | KIERMASZ W KSIĘGARNI LOKATOR | więcej


igoogle rss

ANKIETA

ZAKAZ PALENIA TYTONIU W KNAJPACH?
* 70% -- Tak
* 26% -- Nie
* 2% -- Obojętne
liczba głosów: 368
archiwum ankiet


OGLĄDALNOŚĆ

najczęściej odwiedzane w ub. miesiącu:
* Filmowe Koło Rosji (676)
* FRANCISZKA THEMERSON (643)
* KASPAR HAUSER (567)

najczęściej odwiedzane w całej historii:
* KASPAR HAUSER (42786)
* Filmowe Koło Rosji (41575)
* FRANCISZKA THEMERSON (41260)


forum
LOKATOR > MOSTOWA 1
2011-06-26


PIO
ŻYCIE BITWA MORSKA
2010-12-12


album
10 URODZINY KLUBU LOKATOR
2011-05-19


galeria
10 na 10 - Gregory Michenaud - Sąsiedzi
2011-06-01

mrówkojad
Mrówkojad, numer 52, styczeń 2011


księgarnia
KWIATKI
JERZY FRANCZAKlokator
Laurent Savoie

oglądasz archiwalną wersję strony -- za 10 sek. nastąpi automatyczne przekierowane do aktualnego serwisu -> www.lokatormedia.pl.

jeśli chcesz kontynuować oglądanie archiwum, kliknij -> tutaj.

Mali Lokatorzy Rysują - Wystawa ZIMOWA

data: 2007-12-10 (poniedziałek) godz. 20:00 [wstep wolny]

kategoria: galeria Lokator

Na wystawę składa się cykl prac 7 autorów: Sonia, Milenka, Kasia, Julka, Staś, Iwo i Spioncy Antoś. Wystawę można oglądać codziennie w barze klubu LOKATOR do połowy stycznia 2008 roku. Kurator: PIO. Wszystkie prace powstały 9.12.2007 r.


Tegoroczne obchody Dnia Świętego Mikołaja zgromadziły w Lokatorze plejadę najważniejszych artystów, stanowiących rdzeń tak zwanej Grupy Kilkulatków. I jak zwykle przy tej okazji nie obyło się bez rozmaitych akcji artystycznych, których efektem była wystawa Małych Lokatorów, stanowiąca wybór najciekawszych rysunków. Wystawa ta i prezentowane prace będą tematem niniejszej analizy.
Całość wystawy wydaje się być dość spójna. Widoczne są zainteresowania artystów początkami współczesnego malarstwa zachodniego. Można znaleźć tu prace inspirowane twórczością „klasyków”, takich jak Henri Rousseau (1844 - 1910), czy nawiązania do dziewiętnastowiecznego neoimpresjonizmu lub abstrakcyjnej sztuki XX w. Niewątpliwie jasnym przekazem jest hołd złożony awangardzie.
Na samo czoło grupy wybija się enigmatyczna postać, podpisująca swoje prace OTTTO, anagramem tego słowa (TTTOO, TOTOT), jak również rozmaitymi formami nieistniejących słów, utworzonych z liter T i O. Z połączenia tych znaków powstaje zaimek TO, czyli łacińskie ID, będące jednym z podstawowych pojęć w psychoanalizie Zygmunta Freuda. Trop ten wydaje się o tyle słuszny, że Id ma reprezentować wewnętrzny świat subiektywnych doznań. Abstrakcyjne prace TO są utrzymane w jednorodnej kolorystyce. Wyjątek stanowi Abstrakcja z żółci i czerwieni. Rysunek ten nie tylko kolorystycznie, ale i kompozycyjnie posiada cechy charakterystyczne dla prac nie - abstrakcyjnych. Artysta stosuje tu całą paletę barw pochodnych i zrywa z konwencją jednokolorowych arkuszy. Kompozycja otwarta lub diagonalna stanowi przeciwieństwo do statycznych, nieco kubizujących form, zastosowanych w pracach abstrakcyjnych. Przedstawiane postaci charakteryzują się zróżnicowanymi co do wielkości oczami i szeroko rozstawionymi rękoma (Pomarańczowy autoportret, Bałwan). Zastosowane uproszczenia sięgają swojego apogeum w Dwóch kominach, gdzie artysta ogranicza się jedynie do przedstawienia dwu przekrzywionych prostokątów, otoczonych bezkształtną formą, interpretowaną jako dym unoszący się z tytułowych kominów.
W pracach pozostałych artystów odnajdujemy silne inspiracje twórczością Wasilija Kandinskijego (1866 - 1944). MILENA, JUZIO i STAŚ prezentowali wielokolorowe arkusze z abstrakcjami, złożonymi z przecinających się linii krzywych. Kompozycje zajmują całą przestrzeń prac. Mogą stanowić również swoiste continuum działań Jacksona Pollocka (1912 - 1956) i prac action painting. JANKO’07 zapełnia swoje abstrakcyjne rysunki kolorowymi plamami w stylu dywizjonistycznych obrazów neoimpresjonistów.
Świadomość historyczno - artystyczna młodego pokolenia twórców powinna zawstydzić niejednego z nas. Różnorodność inspiracji, jak i wielość środków formalnych stanowi o dojrzałości twórczej i rozwiniętej samoświadomości artystów. A może po prostu modernizm nie umarł??

Krystian Papierz, klub LOKATOR 2007

| 1 2 | >>

^^^ | dodaj komentarz | przeczytaj komentarze (0)

brak komentarzy


czas ladowania 0.0103s