NOWOŚCI: Anna Wasilewska - Oulipo, czyli recepta na życie bez końca | KIERMASZ W KSIĘGARNI LOKATOR | więcej


igoogle rss

ANKIETA

ZAKAZ PALENIA TYTONIU W KNAJPACH?
* 70% -- Tak
* 26% -- Nie
* 2% -- Obojętne
liczba głosów: 368
archiwum ankiet


OGLĄDALNOŚĆ

najczęściej odwiedzane w ub. miesiącu:
* Filmowe Koło Rosji (614)
* FRANCISZKA THEMERSON (558)
* KASPAR HAUSER (524)

najczęściej odwiedzane w całej historii:
* FRANCISZKA THEMERSON (34400)
* KASPAR HAUSER (33731)
* Filmowe Koło Rosji (32707)


forum
LOKATOR > MOSTOWA 1
2011-06-26


PIO
ŻYCIE BITWA MORSKA
2010-12-12


album
10 URODZINY KLUBU LOKATOR
2011-05-19


galeria
10 na 10 - Gregory Michenaud - Sąsiedzi
2011-06-01

mrówkojad
Mrówkojad, numer 52, styczeń 2011


księgarnia
KWIATKI
JERZY FRANCZAKlokator
GREGORY MICHENAUD

oglądasz archiwalną wersję strony -- za 10 sek. nastąpi automatyczne przekierowane do aktualnego serwisu -> www.lokatormedia.pl.

jeśli chcesz kontynuować oglądanie archiwum, kliknij -> tutaj.

Wystawa „Najpiękniejsze ilustracje czeskiej literatury dla dzieci“


Wystawa „Najpiękniejsze ilustracje czeskiej literatury dla dzieci“

Wystawa książek dla dzieci to efekt konkursu „Najpiękniejsze książki czeskie“, który w roku 1993 nawiązywał do prób oceny oprawy plastycznej publikacji książkowych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wystawa zorganizowana we współpracy z Czeskimi Centrami skupiła się wyłącznie na publikacjach przeznaczonych dla dzieci, ponieważ właśnie czeska ilustracja książek dla dzieci stała się w Europie fenomenem zasługującym na uwagę.

termin: 2.4.2009 18:00 - 30.5.2009

miejsce: Czeskie Centrum

organizator główny: České centrum


W ciągu ostatnich lat czescy ilustratorzy książek dla dzieci sięgają w swej twórczości po nowe techniki. Oprócz ulubionego kolażu wykorzystują różnorodne techniki graficzne oraz eksperymentalne formy wyrazu artystycznego. Jest nim na przykład grafika komputerowa, fotografia lub jej połączenie z klasycznymi „kobiecymi“ pracami rękodzielniczymi, jak np. szydełkowanie lub wyszywanie. Wystawa nie ma jedynie na celu prezentacji zagranicznej publiczności szerszego wyboru książek nagrodzonych w konkursie „Najpiękniejsza książka czeska“ – pokazuje także różnorodność form artystycznych w dziedzinie ilustracji dla dzieci i młodzieży.

Różnorodność form artystycznych reprezentuje tu trzech twórców, którzy są najczęstszymi laureatami konkursu „Najpiękniejsza książka czeska“. Ich ilustracje powiększone do dużych rozmiarów stanowią obszerny przekrój ich twórczości graficznej. Juraj Horváth, który kieruje Pracownią Ilustracji i Grafiki Książkowej w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Pradze, swoje rysunki i obrazy poddaje obróbce komputerowej; wsławił się jednak przede wszystkim swymi linorytami. Jego koleżanka Michaela Kukovičová ponownie wskrzesiła technikę kolażu, którą uzupełnia rysunkami i w oryginalny sposób wydrapuje. Petr Nikl, który w swych autorskich książkach łączy gry słowne oraz plastyczne, używa przeważnie starej techniki graficznej mezzotinty.

Juraj Horváth - 1974 Bratysława

Ukończył Wyższą Szkołę Artystyczno-Przemysłową w Pradze – Pracownię Ilustracji i Grafiki Książkowej (prof. Jiří Šalamoun). Odbył staż w Pracowni Fotografii (doc. Pavel Štecha) oraz w Pracowni Pisma i Typografii (prof. Jan Solpera).

Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, designem graficznym, ilustracją oraz wydawaniem książek dla dzieci i młodzieży w wydawnictwie Baobab, które prowadzi wraz ze swą żoną Terezą Horváthovą. Jako grafik i ilustrator pracuje dla wydawnictw Argo, GplusG, Labyrint, Torst i Triáda. Publikował w czasopismach Souvislosti, Dotyk, Revolver Revue i Park. Od roku 2000 jest autorem stylu wizualnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Od roku 2003 jest kierownikiem Pracowni Ilustracji i Grafiki Książkowej w praskiej Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej.

Petr Nikl - 1960 Zlín

Ukończył Średnią Szkołę Artystyczno-Przemysłową (Uherské Hradiště) i Akademię Sztuk Plastycznych (AVU) w Pradze (prof. Arnošt Paderlík i prof. Jiří Ptáček). Brał udział w sympozjach na Ecole des beaux-arts w Marsylii (Francja), Headlands Center for the Arts w Kalifornii (USA) oraz w Sympozjum Plastycznym w Mikulovie.

Petr Nikl jest artystą wszechstronnym. Wykorzystuje różne formy wyrazu, m.in. obrazy, performance, śpiew, przedstawienia teatralne, grafikę oraz najróżniejsze połączenia tradycyjnych form artystycznych. Dotychczasowa działalność Nikla to również praca kuratora, reżyseria teatralna i dyrygowanie orkiestrą. Jest autorem koncepcji wystaw interaktywnych Gniazda gier (Rudolfinum 2000), Kraina fantazji i muzyki (pawilon czeski na EXPO 2005 w japońskim Aichi) oraz Orbis Pictus, który właśnie „wędruje“ po miastach czeskich, europejskich i światowych (Paryż, Praga, Brno, Kroměříž, Opawa, Ostrawa, Florencja, Vancouver i in.). Razem z innymi artystami przygotowuje nowy projekt interaktywny „Labirynt światła“, który będzie miał  premierę w Pradze na wiosnę r. 2009.

Michaela Kukovičová - 1968,Praga

Ukończyła Wyższą Szkołę Artystyczno-Przemysłową w Pradze – w Pracowni Twórczości Animowanej i Grafiki Telewizyjnej (prof. Jiří Barta). Przebywała na stypendium w Brukseli w Pracowni Filmu Eksperymentalnego (La Cambre)

Zajmuje się ilustracją książek i czasopism, animacją i reżyserią wideoklipów oraz filmów krótkometrażowych. Tworzy również ilustracje do stron internetowych. Od roku 2006 prowadzi pracownie artystyczne dla dzieci (Praga-Svět knihy, Bratysława-Czeskie Centrum, Brno-Biblioteka Mahena, Bechyně-Dzień z wydawnictwem Baobab). Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie/Niemcy (1996) i międzynarodowym projekcie Absolut Panushka w Santa Monica / USA (1998). Współpracowała przy realizacji filmu Jiřego Barty „Ibn Battuta“ (1998). Od roku 2008 pracuje jako asystentka w Pracowni Ilustracji i Grafiki Książkowej w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej (VŠUP)


^^^ | dodaj komentarz | przeczytaj komentarze (0)

brak komentarzy


czas ladowania 0.0154s